Návrat lososů

Není to dávno, co lososi běžně obývali české řeky

Člověk intenzivním lovem, stavbami vodních děl a znečišťováním tyto původní obyvatele vyhubil. Nyní lososi dostávají druhou šanci. Díky adoptivním rodičům.

Chci vědět více

Informace o projektu

Adopční program Návrat lososů spustila Správa Národního parku České Švýcarsko spolu s Českým rybářským svazem, obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a norskou značkou konzervovaných ryb King Oscar v roce 2009. Veřejnost do dnešní doby adoptovala bezmála 7 tisíc lososů. Aktuální stav počtu adoptovaných lososů můžete sledovat na počítadle v levém dolním rohu stránky. V roce 2013 se hlavním firemním partnerem stala společnost MAKRO.

Stručná historie reintrodukce lososa obecného

Lososi byly v českých vodách vyhubeni následkem stavby příčných překážek na tocích a velkému znečištění vod zhruba v polovině 20. století. V roce 1998 zahájil Český rybářský svaz desetiletý reintrodukční program LOSOS 2000, který navazoval na reintrodukční snahy zahájené v Německu již v roce 1994. Tento program byl založen na jarním vypouštění lososího plůdku, tedy rybiček čerstvě vylíhnutých z jiker. Do snah o reintrodukci lososa obecného se zapojila v roce 2000 také nově vzniklá Správa Národního parku České Švýcarsko, a to každoroční pomocí při jarního vysazování lososího plůdku a investicemi do zprůchodnění příčných překážek na řece Kamenici v národním parku.

Pytle s plůdky lososa se temperují na teplotu řeky

V roce 2008 Správa Národního parku České Švýcarsko spustila vlastní doplňkový program založený na podzimním vypouštění odrostlejších rybiček o velikosti 8 až 10 cm. U těchto rybiček správa parku předpokládá větší šanci na přežití, protože mají relativně méně predátorů. O rok později, v roce 2009, spustila správa parku spolu s partnery adopční program Návrat lososů s cílem zapojit do zlepšování stavu přírody také veřejnost. Ta může prostřednictvím dárcovských SMS lososy adoptovat, podílet se na jejich vypouštění. Návod na odopci naleznete v záložce Jak adoptovat lososa.

Jedny z prvních navrátilců do říčky Kamenice zachytil Lukáš Blažej

Novinky z projektu najdete v sekci Aktuality a obnovu populace lososa můžete sledovat i na Facebooku.

 

Facebook