Návrat lososů

Není to dávno, co lososi běžně obývali české řeky

Člověk intenzivním lovem, stavbami vodních děl a znečišťováním tyto původní obyvatele vyhubil. Nyní lososi dostávají druhou šanci. Díky adoptivním rodičům.

Chci vědět více

Návrat lososů má pět tisíc adoptivních rodičů a slaví na nových stránkách

Spuštěním nových webových stránek slaví unikátní reintrodukční program Návrat lososů jubilejních pět tisíc adoptivních rodičů, díky nimž bylo během tří let vybráno 135 000 Kč.

Po necelých dvou letech od spuštění adopčního programu je zřejmé, že lidé si lososy v českých řekách přejí. K jednodušší orientaci a lepší informovanosti o projektu slouží od nynějška nově zpracované internetové stránky navratlososu.cz, na kterých se právě nacházíte.

Nové stránky navratlososu.cz nabízí přehlednější informace o projektu i dalších souvisejících zajímavostech. Na velkém počítadle, které bude aktualizováno každý týden, mohou stávající či potenciální adoptivní rodiče sledovat dosavadní počet dárcovských SMS. Dále zde naleznou veškeré informace o projektu, návod, jak lososa adoptovat, a zajímavosti z lososího světa i z Národního parku České Švýcarsko, kde reintrodukční program probíhá. Novinkou je zatím tajemná sekce „Tři přání“, která se probudí k životu na začátku podzimu.

„Lososích rodičů a všech zájemců o projekt si velmi vážíme, proto se jim snažíme vyjít co nejvíce vstříc. Po hravé facebookové aplikaci, kde si každý může svého adoptovaného lososa obléct pomocí nabízených doplňků a vypustit jej na vlastní zeď, jsme se zaměřili na webové stránky. Nový design koresponduje s tím, kam se za poslední roky projekt Návrat lososů posunul, a uživatelé se v něm oproti tomu minulému mnohem lépe zorientují,“ říká Radek Hovorka z firmy King Oscar, hlavního partnera projektu.

„Podpora od adoptivních rodičů není pouhou finanční pomocí, je nám také velkou motivací k pokračování v započaté cestě, na jejímž konci si přejeme vidět hojné množství lososů vracejících se do českých vod. Jsme přesvědčení, že nové internetové stránky budou nejen dárcům, ale také široké veřejnosti užitečným zdrojem aktuálních informací o celém projektu,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko. 

Facebook