Návrat lososů

Není to dávno, co lososi běžně obývali české řeky

Člověk intenzivním lovem, stavbami vodních děl a znečišťováním tyto původní obyvatele vyhubil. Nyní lososi dostávají druhou šanci. Díky adoptivním rodičům.

Chci vědět více

Lososy je opět možné adoptovat pomocí DMS

Od června letošního roku mohou lidé opět adoptovat lososy prostřednictvím dárcovských textových zpráv. Zasláním dárcovské zprávy může každý podporovatel přispět na jednu malou rybičku, která bude na podzim vypuštěna do říčky Kamenice v národním parku České Švýcarsko. V případě, že adoptivní rodiče budou mít zájem a čas, mohou malé lososy vypustit do vody i sami.

"Současný adopční program navazuje na úspěšnou předchozí sbírku, během které lidé adoptovali na sedm tisíc malých lososů," říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Protože chuť adoptivních rodičů podílet se aktivně na návratu lososů nijak neklesá, rozvíjíme celý program dále a věříme, že se s touto vydatnou pomocí bude moci do domovských vod vracet stále více dospělých ryb.”

Lidé mohou lososa adoptovat zasláním krátké textové zprávy ve tvaru DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží 27 Kč. Adoptivní rodiče mohou lososy adoptovat také celoročně, zasláním SMS ve tvaru DMS(mezera)ROK(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. V takovém případě bude dárci po dobu jednoho roku každý měsíc odečtena částka 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží dvanáctkrát 27 Kč.*

Po odeslání DMS obdrží dárce SMS s kódem pomocí kterého může lososa vypustit i do sociální dítě Facebook, viz http://www.navratlososu.cz/aktuality/kopie-novou-generaci-lososu-vypoustel-i-norsky-velvyslanec.   

*Službu DMS provozuje Fórum dárců. Technicky zajišťuje ATS Praha. Více informací najdou dárci na internetových stránkách projektu  www.darcovskasms.cz.

Facebook