Návrat lososů

Není to dávno, co lososi běžně obývali české řeky

Člověk intenzivním lovem, stavbami vodních děl a znečišťováním tyto původní obyvatele vyhubil. Nyní lososi dostávají druhou šanci. Díky adoptivním rodičům.

Chci vědět více

Lososi se vrátili v den vysazování malých ryb

Hřensko, 26. 10. 2011 Do řeky Kamenice v Národním parku České Švýcarsko se dne 25. října 2011 vrátili dospělí lososi. Návrat nejméně pěti ryb zaznamenali a zdokumentovali pracovníci správy národního parku, kteří tentýž den vypouštěli malé lososy v oblasti Tiché soutěsky ve Hřensku.

“To, že jsme vracející se lososi zaznamenali v den vypouštění další generace malých lososů, je milým dílem náhody,” říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Samotný návrat však více než náhodě připisujeme vytrvalé snaze rybářů, ochránců přírody i množství příznivců, kteří snahy o vrácení lososů nezištně podporují.”

Zaměstnanci správy parku spolu s rybáři a četnými dobrovolníky vypustili do Kamenice v oblasti národního parku České Švýcarsko dalších 12 tisíc malých lososů. Na jejich pořízení vynaložila správa parku zhruba 200 tisíc Kč, z toho 50 tisíc korun věnovali firemní dárci a 40 tisíc korun vynesla DMS sbírka v rámci projektu Návrat lososů. Vůbec poprvé se vypouštění mohli zúčastnit také adoptivní rodiče lososů, tedy ti, kdo zaslali dárcovskou SMS a tím malého lososa adoptovali. Krátkým videopozdravem jejich úsilí podpořil také patron projektu Rudolf Hrušínský.

"Rostoucí zájem o projekt nás velmi těší. Samotné vypouštění další generace lososů je pak zároveň určitou oslavou nelhostejnosti lidí vůči přírodě. Snad proto se může projekt dále rozvíjet. Aktuálním počinem je zapojení restaurací, které ryby připravují. Ve výsledku má vzniknout síť kvalitních restaurací, které adoptují lososa vždy za každého desátého zákazníka, který si rybu objedná,“ říká zástupce značky King Oscar pro střední Evropu a zároveň hlavního partnera projektu Návrat lososů, Radek Hovorka.

Malé lososy vypouštěli rybáři také mimo národní park České Švýcarsko

“Další půlroční lososy jsme vypustili také do Ještědského a Libockého potoka, bylo jich celkem šest tisíc,” říká Tomáš Kava z Českého rybářského svazu, a pokračuje: “Podzimní vypouštění odrostlejších lososů doplňuje náš tradiční jarní vypouštění lososího plůdku. Rybičky vypuštěné na jaře by nyní na podzim měly dosahovat zhruba stejné velikosti.”

Facebook