Návrat lososů

Není to dávno, co lososi běžně obývali české řeky

Člověk intenzivním lovem, stavbami vodních děl a znečišťováním tyto původní obyvatele vyhubil. Nyní lososi dostávají druhou šanci. Díky adoptivním rodičům.

Chci vědět více

České Švýcarsko má důkaz - rys je skutečný

Krásná Lípa, 25. ledna 2011 - Na výskyt rysa ostrovida v Českosaském Švýcarsku dosud ukazovaly jen nepřímé důkazy. Nové snímky z fotopastí, monitorujících zvířata na území Národního parku, jsou prvním jasným dokladem toho, že se zde rys skutečně zdržuje. 

"Při vyhodnocování týden starých fotografií jsme narazili na dva snímky, na nichž je vidět rozutečená zvěř a místo ní rys. Nyní máme konečně jistotu, že škrábance na stromech, stržené srnky a otisky stop ve sněhu nebo v blátě jsou opravdu od rysa," říká mluvčí Národního parku Tomáš Salov.

Rysa do Českosaského Švýcarska pravděpodobně přilákal klid, typický pro zimní období. Lze očekávat, že v letní sezóně se opět stáhne do turisticky méně atraktivní oblasti, např. do bývalých vojenských újezdů v Sasku.

"Pro Národní park je to velká událost. Rys byl totiž stejně jako všechny šelmy ve středoevrospkém prostoru po staletí systematicky pronásledován a takto téměř vyhuben. Jeho pohyb v Českosaském Švýcarsku dokládá, že pokud ponecháme přírodě volný prostor pro vývoj, začne se zase navracet k rovnovážnému stavu," vysvětluje Tomáš Salov.

Za relativně krátkou dobu existence Národního parku se tak jedná vedle lososů obecných a sokolů stěhovavých o další potvrzený návrat velmi vzácného živočišného druhu. Zatímco do programu "Návrat lososů" se veřejnost může aktivně dárcovsky zapojit, rysovi naopak prospěje, když bude mít i nadále svůj klid.

Vedení Národního parku bude nyní pomocí fotopastí zkoumat, zda se rys pohybuje po Českosaském Švýcarsku sám. Monitoring by mohl vést k objevení stabilní populace.

Více na www.npcs.cz

Facebook