Návrat lososů

Není to dávno, co lososi běžně obývali české řeky

Člověk intenzivním lovem, stavbami vodních děl a znečišťováním tyto původní obyvatele vyhubil. Nyní lososi dostávají druhou šanci. Díky adoptivním rodičům.

Chci vědět více

Adoptivní rodiče vypouštěli lososy

Malé lososy adoptované prostřednictvím dárcovské textové zprávy dnes vypouštěli do říčky Kamenice v Českém Švýcarsku také jejich adoptivní rodiče. K návratu do volné přírody pomohli celkem více než 12 tisícům lososů o velikosti 7 až 10 centimetrů. Letošním podzimním vypuštěním lososů byla také završena tříletá DMS sbírka. Za celou dobu sbírky dárci zaslali více než 5170 dárcovských zpráv a projekt tak podpořili částkou téměř 140 tisíc korun. To odpovídá počtu sedmi tisíc malých lososů. V přípravě je však již sbírka nová. Její spuštění bude možné za několik málo týdnů.

„Pro malé lososy je to první samostatný krok na jejich dlouhé cestě k dospělosti a případnému návratu do Kamenice, aby zde v budoucnu mohli založit novou generaci. Přejme jim i sobě, aby se vraceli v co nejhojnějších počtech,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko.

„Těší nás, že zájem o lososy stále roste. Důkazem bylo i letošní podzimní vypouštění půlročních ryb do řeky Kamenice, kde se sešel rekordní počet adoptivních rodičů. Rád bych jim, i všem dalším příznivcům, touto cestou poděkoval,“ uvedl Radek Hovorka ze společnosti King Oscar, která je hlavním partnerem projektu Návrat lososů.

Facebook